Wpływ światła LED na porost włosów
Wielu osobom medycyna estetyczna często kojarzy się wyłącznie z poprawą wyglądu twarzy. Natomiast dziedzina ta nie ogranicza się tylko do tego – specjalistyczne metody oferują nam znacznie więcej. Wśród coraz bardziej popularnych zabiegów można wyróżnić te,wpływające np. na porost włosów. W dzisiejszym wpisie omówimy metodę fototerapii światłem LED – przybliżymy działanie samej lampy, to, w jaki sposób światło działa na skórę głowy, a tym samym, jak przyczynia się do poprawy wyglądu włosów.
Specjalistyczna lampa LED
Na początku warto dowiedzieć się, jak dokładnie działa taka lampa. Zbudowana jest ona z wielu żarówek LED, które posiadają możliwość emitowania światła:
- fioletowego,
- niebieskiego,
- żółtego,
- zielonego,
- czerwonego,
- podczerwonego.
Oprócz tego istnieje możliwość różnorodnych kombinacji, np. z przewagą konkretnego rodzaju światła. Dzięki temu można dopasować leczenie indywidualnie do potrzeb pacjenta. Co istotne, zabiegi fototerapii LED są delikatne dla skóry głowy – jest to procedura, która w żaden sposób nie przerywa struktury skóry. Równocześnie sama moc urządzenia jest dostatecznie wysoka, aby światło przyczyniało się do zamierzonej reakcji komórek skóry. Lampa emitująca lecznicze światło LED jest doskonałym uzupełnieniem innych zabiegów, wykonywanych na skórze głowy, np. mezoterapii igłowej. Można w ten sposób wzmocnić efekt leczniczy. A na co dokładnie może pomóc terapia lampą LED?
Zdrowa skóra to zdrowe włosy!
Skuteczne działanie lampy opiera się na oddziaływaniu na skórę głowy, a nie na same kosmyki. W tym momencie warto wyjaśnić, że struktura włosa jest martwa – innymi słowy, nie zachodzą w niej żadne procesy fizjologiczne. Jednakże początek każdego włosa znajduje się w skórze, a dokładniej jego cebulka, osadzona w mieszku włosowym, a wyrastająca z macierzy zawierającej brodawkę włosową. To ona stanowi łącznik między włosem a odżywiającymi go naczyniami krwionośnymi.
W jaki sposób światło LED wpływa na zdrowie włosów?
Aby pobudzić wzrost nowych włosów oraz poprawić odżywienie już istniejących, należy bezpośrednio wpływać na skórę. Lampa LED, emitując lecznicze światło, przede wszystkim:
- działa antybakteryjnie,
- niweluje stany zapalne,
- wzmacnia ściany naczyń włosowatych,
- stymuluje mikrokrążenie,
- pobudza fibroblasty oraz wzmaga produkcję kolagenu.
W jaki sposób jednak takie działanie może mieć wpływ na włosy? Znaczna poprawa stanu skóry przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadających włosów. Ponieważ w niej zakotwiczona jest cebulka, zwiotczenie, stany zapalne czy nadmierne rogowacenie naskórka znacząco przeszkadzają we wzroście nowych, silnych kosmyków. Dlatego też światło LED wpływa korzystnie na włosy pośrednio, lecząc skórę z rozmaitych przypadłości. Efekty, jakie można uzyskać, korzystając z zabiegów fototerapii LED, to:
- znaczne zmniejszenie lub zahamowanie wypadania włosów,
- wyraźnie wzmocnienie struktury włosów,
- stymulacja wzrostu nowych włosów,
- poprawa gęstości, grubości oraz ich elastyczności,
- poprawa przyswajalności substancji odżywczych przez cebulki,
- stymulacja komórek mieszków włosowych do odnowy,
- likwidacja bądź widoczne złagodzenie stanów zapalnych skóry,
- redukcja zjawiska przetłuszczania się włosów,
- poprawa objętości fryzury.
Warto wspomnieć też o tym, że fototerapia może być wsparciem w leczeniu wielu chorób, takich jak łuszczyca czy łysienie.
Zabiegi z zakresu fototerapii światłem LED doskonale wpisują się w profilaktykę oraz wielopłaszczyznowe leczenie różnych przypadłości skóry głowy. Lecznicze działanie światła, zależnie od jego barwy, pozwala doprowadzić do poprawy stanu skalpu, jego odżywienia, a co za tym idzie, również lepszego wyglądu włosów i ich wzmożonego wzrostu. Dlatego fototerapia polecana jest przede wszystkim osobom, które doświadczają nadmiernej utraty włosów oraz pogorszenia ich stanu. Natomiast poprawa wyglądu fryzury korzystnie wpływa także na nastrój oraz samoakceptację, co jest równie istotną kwestią.