Korzyści płynące z terapii podczerwonym światłem LED
Fototerapia światłem LED (Light Emitting Diode) to nowa i innowacyjna technologia terapeutyczna, która polega na emitowaniu przez diodę w podczerwieni specjalnie dobranych, punktowych poziomów energii świetlnej. Technologia ta może być stosowana zarówno w zabiegach medycznych, jak i estetycznych. Dowiedzmy się więcej na temat tej terapii oraz jej zalet!
Fototerapia LED — co to takiego?
Fototerapia światłem LED działa poprzez emitowanie energii świetlnej o konkretnych długościach fal (fali podczerwieni). Energia ta jest połączona z przyspieszeniem regeneracji komórek oraz z zahamowaniem aktywności bakterii. Jest ona stosowana w leczeniu zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry takich jak utrata elastyczności. Wykorzystują się ją także do usuwania blizn.
Emitowanie światła LED przyczynia się też do silnych i głębokich efektów regeneracyjnych oraz odmładzających. Fototerapia może być stosowana jako uzupełnienie terapii chemicznych i laserowych w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów. Wielu specjalistów uważa, że terapia z wykorzystaniem światła podczerwonego LED jest świetnym źródłem kompleksowej kuracji ze względu na jej bezpieczeństwo, nieinwazyjne i bezbolesne wykonanie oraz minimalne, jeśli w ogóle, skutki uboczne.
Poznaj zalety fototerapii
Ten typ fototerapii jest szeroko stosowany w lecznictwie i stała się popularnym sposobem walki z wieloma schorzeniami, od chorób skóry po dolegliwości bólowe. Wiele badań naukowych wykazało, że terapia światłem może korzystnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie. Przedstawiamy niektóre korzyści płynące z tej kuracji.
Światło LED może wspomóc gojenie się ran, a także zmniejszyć opuchliznę. Dodatkowo ta wiązka światła pozytywnie wpływa na metabolizm komórkowy, co z kolei może przyczynić się do poprawy funkcjonowania organizmu i polepszenia wyglądu.
I najważniejsze, tę wiązkę światła można wykorzystać w terapii ciała i twarzy. Fototerapia LED może być stosowana do usuwania tkanki tłuszczowej, likwidacji cieni pod oczami, liftingu twarzy, likwidacji zmarszczek, poprawy elastyczności skóry czy zwiększenia jej sprężystości. Stosuje się ją także w leczeniu objawów wielu chorób dermatologicznych, w tym trądziku, przebarwień skóry, blizn, łuszczycy oraz przerzedzenia włosów.
Przeciwwskazania do stosowania fototerapii
Mimo wszystkich zalet istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania fototerapii światłem LED, które należy wziąć pod uwagę.
- Po pierwsze terapia ta nie jest wskazana dla osób z oparzeniami słonecznymi, aktywnymi stanami zapalnymi, opryszczką czy tych przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Wykonanie fototerapii mogłoby spowodować jeszcze większe uszkodzenia na skórze.
- Ponadto fototerapia nie jest wskazana dla osób mających problemy z sercem, zwłaszcza jeśli stosują leki z grupy beta-adrenolityków. Mogą one zwiększać ciśnienie krwi.
- Kolejnym typem osób, u których zabieg ten jest przeciwwskazany, są te stosujące leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków zawierających retinoidy.
Na końcu warto wspomnieć, że fototerapia światłem podczerwonym LED ma bardzo szerokie zastosowania i wykorzystywana jest do różnych celów medycznych oraz estetycznych. W zależności od potrzeb może być wykonywana zarówno z większą, jak i mniejszą intensywnością światła. Oznacza to, że potencjalne korzyści z niej płynące są wszechstronne, a także dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego pacjenta.