Jak powstają przebarwienia na skórze?
Przebarwienia na skórze mogą mieć wiele przyczyn. W jaki sposób powstają i czy można z nimi skutecznie walczyć? Oto kilka sprawdzonych wskazówek. Dowiedz się więcej i zadbaj o piękny wygląd!
Czym są przebarwienia na skórze?
Przebarwienia skóry to plamki o jaśniejszym lub ciemniejszym kolorze od karnacji. Najczęściej można je dostrzec na twarzy, szyi, dekolcie, łydkach czy dłoniach. Do przebarwień zaliczają się również piegi, które mogą mieć różną barwę i wielkość. Ponadto na skutek zmian hormonalnych może pojawić się ostuda (malasma). To ciemne, symetryczne plamy, które zwykle powstają nad górną wargą, na policzkach, czole czy karku. Kolejny rodzaj przebarwień stanowią plamy soczewicowate o regularnym kształcie i brązowym kolorze.
W jaki sposób powstają przebarwienia?
Przebarwienia mogą powstawać w miejscach, w których znajduje się nadmiar lub niedobór komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Warto jednak podkreślić, że synteza barwnika związana jest z promieniowaniem UV, dlatego przebarwienia często powstają przy nadmiernej ekspozycji na słońce. O pojawianiu się przebarwień na skórze mogą również decydować zmiany hormonalne, które związane są z ciążą, menopauzą, dysfunkcjami tarczycy czy niewydolnością nadnerczy. Inną przyczyną może być zażywanie niektórych leków czy zmiany pozapalne.
Laserowe usuwanie przebarwień
Doskonałym sposobem na usunięcie przebarwień może być terapia z użyciem lasera frakcyjnego CO2, który dociera do głębokich warstw skóry właściwej. Tam cząsteczki wody absorbują światło, a za sprawą efektu termicznego dochodzi do jej odparowania. Efektem jest powstawanie mikrourazów, które stymulują komórki do odbudowy, co prowadzi do tworzenia się nowych włókien kolagenowych. Laser frakcyjny pozwoli również rozwiązać wiele innych problemów skórnych. Wystarczy odwiedzić dobre studio kosmetologii i medycyny estetycznej.